Počet výsledků: 7

Otevřít filtraci

Revmatická horečka je systémové zánětlivé onemocnění, které se může rozvinout jako pozdní reakce na nedoléčenou infekci horních dýchacích cest způsobenou některými streptokoky (zejm. spála). Onemocnění se obvykle vyskytuje u dětí v mladším školním věku a může postihovat mozek, srdce, klouby, kůži nebo podkožní tkáně. Viz také horečka.

Revmatická onemocnění, revmatismus neboli revma jsou onemocnění pohybového aparátu, kloubů, páteře, šlach, svalů a vazů. Na rozdíl od tzv. degenerativních onemocnění, které přicházejí s věkem a opotřebováním pohybového aparátu (tzv. artróza), jsou revmatická onemocnění zánětlivého rázu a podstatně rychleji směřují k poruchám hybnosti a viditelným změnám na kloubech a páteři.

Hemoragická horečka Marburg je starší označení pro virové onemocnění Marburg. Viz také hemoragie, horečka.

Černá horečka je jiný název pro viscerální leishmaniózu. Viz také horečka.

Horečka u dítěte je stav, kterému by rodiče měli vždy věnovat pozornost. Je nutno zdůraznit, že horečka sama o sobě není nemoc. Zvýšení tělesné teploty je součástí biologické odpovědi organismu na nějaký podnět. Za horečku pak považujeme teplotu vyšší než 38 °C. Normální tělesná teplota je do 37,2 °C ráno a až do 37,7 °C navečer. Kolísání až do 0,5 °C během dne je tedy zcela normální. V prvních 5–6 letech života je tělesná teplota fyziologicky vyšší než u starších dětí. Vždy je třeba zhodnotit celkový stav dítěte. Za všech okolností srážíme teplotu nad 38,5 °C. Viz také horečka, tělesná teplota.

Horečka dengue nebo jen zkráceně dengue (výslovnost: „denge“) je infekční onemocnění, které je způsobeno virem dengue. Virus přenášejí komáři rodu Aedes. Dengue se nejčastěji vyskytuje v tropických a subtropických oblastech, včetně Střední a Jižní Ameriky, Afriky, některých částí Asie a tichomořských ostrovů. V současné době však Evropa zažívá trend oteplování: vlny veder a záplavy se stávají častějšími a závažnějšími, léto se prodlužuje a je teplejší. To vše vytváří příznivější podmínky pro usídlení invazivních druhů komárů, které přenášejí mimo jiné virus dengue. Viz také horečka, virus dengue.

Horečka neboli febrilie je tělesná teplota nad 38 °C. Horečka je součástí obranných (imunitních) mechanismů lidského těla. Je obvyklá při zánětlivých onemocněních, a to nejčastěji horních dýchacích cest, případně močových cest. K potlačení horečky jsou k dispozici volně prodejné léky, např. paracetamol nebo ibuprofen. Zároveň je vhodný klid na lůžku a dostatečný příjem tekutin. Horečka obvykle ustoupí spontánně po několika dnech. Horečka, která neustupuje po několika dnech a nereaguje na léky, nebo je provázena dalšími příznaky, např. jako je vyrážka nebo celkové zhoršení stavu, je důvodem k návštěvě lékaře. I původ zvýšených teplot nad 37 °C měřených déle než 2 týdny by měl být objasněn lékařem. Odvozené přídavné jméno je horečnatý, resp. febrilní. Viz také zimnice, tělesná teplota, hypotermie, subnormální tělesná teplota, normální tělesná teplota, zvýšená tělesná teplota a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz horečka.

Zobrazeno 1 až 7 z 7

Počet výsledků